Przedawnienie komornicze

Kiedy przedawnia się dług u komornika? Jak długo komornik może ściągać długi? To pytania, które coraz częściej zadają sobie osoby z zadłużeniem. Dług to problem, który może ciążyć przez wiele lat, a dochodzenie swoich roszczeń przez wierzycieli nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak mieć świadomość tego, jakie prawa przysługują dłużnikowi i jakie terminy musi przestrzegać komornik.

Przede wszystkim należy podkreślić, że długi u komornika przedawniają się zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks cywilny. Zgodnie z nią, przedawnienie roszczeń dotyczących świadczeń pieniężnych wynosi 10 lat. Oznacza to, że po upływie tego czasu dłużnik nie jest już zobowiązany do ich spłaty, a wierzyciel traci prawo do ich dochodzenia.
Warto natomiast mieć świadomość tego, że przedawnienie nie znaczy automatycznie umorzenia długu. Dłużnik wciąż jest winien kwotę zadłużenia, niemniej jednak nie może już zostać zmuszony przez wierzyciela do jej spłaty. Komornik nie ma również prawa do egzekucji długu po upływie terminu przedawnienia.
Jednakże, trzeba pamiętać, że przedawnienie długu może zostać przerwane czasami. Przerwanie przedawnienia oznacza, że termin przedawnienia zostaje wydłużony o kolejne 10 lat. Przerwanie następuje w sytuacji podjęcia przez wierzyciela czynności zmierzających do dochodzenia swojego roszczenia. Mogą to być przykładowo. pisma przypominające o zadłużeniu, wezwania do zapłaty, wnioski o zabezpieczenie roszczenia czy także wnioski o wszczęcie egzekucji.
Jeśli dłużnik nie ma środków na spłatę zadłużenia, wierzyciel może skierować sprawę do komornika. Wtedy komornik para się egzekucją długu. W zgodzie z przepisami, komornik ma prawo do ściągania długu przez okres 6 lat od daty wydania przez sąd tytułu wykonawczego, którym najczęściej jest ustalenie o umorzeniu lub nakaz zapłaty.
Po upływie 6 lat komornik ma prawo do przedłużenia terminu egzekucji o kolejne 3 lata, niemniej jednak musi w tym celu złożyć bardzo dobry wniosek do sądu. W przypadku gdy przez ten czas nie uda mu się ściągnąć długu, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, a dłużnik zostanie zwolniony z długu.

Polecam: przedawnienie egzekucji komorniczej.