W jaki sposób dobrze napisać CV

Stosownie napisane CV to niewyobrażalnie istotny element dla każdego poszukującej pracy. Poprawne dokumenty aplikacyjne to połowa sukcesu, ponieważ są często pierwszym kontaktem z pracodawcą.

Jeśli nasze CV nie będzie się wyeksponować – nie zostanie zauważone. O ile nie będzie napisane należycie – z miejsca zostanie odrzucone.

+ Konkrety
CV będzie miało przede wszystkim łatwą strukturę – najważniejsze informacje, tylko konkrety. Pracodawca który przegląda setki nadesłanych dokumentów nie chce czytać eseju, ważne fakty muszą zostać podane w prostej formie, muszą być widoczne. Natłok informacji w CV powoduje, że najbardziej istotne informacje są w nim gubione. Twoje CV powinno być krótkie a zarazem treściwe.

+ Zwięzłość
Perfekcyjnie jeśli ograniczymy się do jednej strony.

+ Forma
Czytelnik lubi formę prostą, wszelkie ozdobnik odwracają uwagę i w dużej ilości mogą najzwyczajniej zniechęcić. Podawane informacje trzeba rozmieścić w punktach i podpunktach, kreujemy w ten sposób przejrzysty dokument dla pracodawcy. Klasyczne metody ręcznego pisania CV najlepiej zostaw swoim dziadkom, CV napisane w taki metodę prawie automatycznie zostanie przekreślone przez pracodawcę.

+ Zawarte w CV informacje
W CV w każdym momencie muszą się znaleźć dane osobowe: imię , a ponadto nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i data urodzenia. Dodatkowe dane kontaktowe to przykładowo adres e-mail. Zadbaj o to, żeby twój e-mail brzmiał poważnie i wiarygodnie.

Powinno się wpisać informacje dotyczące tytułu naukowego w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynamy więc od tego co miało miejsc w ostatnim czasie. Uwzględniamy doatę rozpoczęcia , a oprócz tego zakończenia edukacji, nazwę szkoły albo uczelni, profil, wydział, kierunek. Można uwzględnić również specjalizację, bardzo istotne (wiodące) przedmioty, ewentualną tematykę pracy licencjackiej czy magisterskiej. Jeżeli już należeliśmy do kół naukowych lub organizacji studenckich też o tym warto dodać.

Języki obce , a ponadto stopień ich znajomości zarówno w mowie jak i piśmie. Warto uwzględnić odbyte kursy, posiadane certyfikaty lub inne detale które potwierdzają znajomość języków.

Doświadczenie czyli miejsca poprzedniego zatrudnienia, praktyk albo stażu. Analogicznie w jaki sposób w sytuacji wykształcenia podajemy je w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od w ostatnim czasie przebytych. Podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia, nazwę firmy, branże, stanowisko i zakres wykonywanych obowiązków. Możemy w punktach wymienić szczegółowo jakie czynności były przez nas wykonywane, wiąże się to z tym, że nie za każdym razem zajmowane stanowisko odpowiada naprawdę wykonywanej przez nas pracy. Warto wymienić odbyte kursy i szkolenia, wykażemy w ten metodę, że interesuje nas rozwój w danym zakresie.

Raport naszych zainteresowań, hobby i mocnych cech charakteru nie jest obowiązkowy, może jednakże pomóc nam wyróżnić się metodę innych kandydatów priorytetowo jeżeli część naszych zainteresowań jest zbieżna z stanowiskiem o które się staramy. Przykładowo jeżeli już myślimy o pracy w turystyce istotnym elementem będzie fakt, że lubimy podróże, kulturoznawstwo, etnologię, historię. Nie fantazjujmy natomiast zbytnio, wszelkie próby „przechytrzenia” pracodawcy mogą zostać łatwo wykryte przez celne pytanie, z całkowitą czyli stu procentową pewnością nie zdobędziemy wówczas punktu za prawdomówność. Warto również podać własną stronę internetową lub bloga – jeżeli je posiadasz i masz się czym pochwalić.

+ Referencje
Referencje można dołączyć albo zaznaczyć, ze są do wglądu. Jeżeli już mamy referencje z poprzedniego miejsca pracy czy w razie konieczności z uczelni, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych i podkreślić, że są dostępne.

+ Oświadczenie
Oświadczenie powinno się umieścić u dołu CV zezwalające tym samym na przetwarzanie naszych danych osobowych.

+ Zdjęcie
Są różnorakie teorie dotyczące zamieszczania zdjęcia w dokumentach aplikacyjnych. Niektórzy twierdzą, że dużo lepiej go nie zamieszczać, ażeby uniknąć dyskryminacji ze względu na wygląd. Należycie opracowane portretowe zdjęcie spowoduje, że zostaniecie całkiem dobrze zapamiętani w procesie rekrutacji. Zdjęcie zwraca uwagę i umożliwia całkiem dobrze zapamiętać albo skojarzyć kandydata.

+ Nagłówek
Wielu ludzi zapomina o tym, że właściwie każdy dokument powinien mieć nagłówek. Na górze strony powinno się napisać Curriculum Vitae, by rekruter nie miał sugestie, z czym posiada do czynienia.

+ W jaki sposób aplikować?
Największym powodzeniem cieszy się naturalnie przesłanie CV poprzez e-mail, jest to najszybsza i najwygodniejsza forma dla kandydatów. O ile jednakże posiadamy sposobność indywidualnie je dostarczyć, można zadzwonić, umówić się na konkretna godzinę i przynieść je własną pracą. Przeważnie jest to duży plus, pokazujemy wtedy, że naprawdę zależy nam na danym stanowisku. Osobiście znam dwie sytuacje w których kandydaci otrzymali posadę wyłącznie dlatego, że zadzwonili do firmy ją oferującej mimo wysłania CV. Zaraz umówili się na rozmowę która naturalnie przebiegła pomyślnie.

+ W wielu wypadkach popełniane usterki w CV
– Nie wystarczy raz napisać życiorysu. Powinien on być modyfikowany w każdej sytuacji zgodnie z wymogami na dane stanowisko, dostosowywany.
– CV lepiej brzmi, o ile jest napisane w formie bezosobowej.
– Niedociągnięcia ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne
– Unikaj skrótów myślowych i zachowuj logiczny ciąg zdań. Pracodawca nie powinien gubić się w Twoim CV, nie ma możliwość być chaotycznie napisane.

Jeśli szukasz pracy, sprawdź nasz portal z ogłoszeniami: http://pracaprzez.net